Zamki i wkładki do drzwi

Zamek do drzwi to podstawowy element bezpieczeństwa domu. Zamyka on dostęp do pomieszczenia z zewnątrz, dzięki czemu chroni przed dostaniem się do wnętrza niepożądanych osób.

Jaką wkładkę wybrać do drzwi

Wkładki mają różne kolory. Z reguły jest to mosiądz (popularny złoty), nikiel – srebrny.  W naszej ofercie znajdą Państwo wkładki wysokiej jakości firmy : WILKA ABUS, ABUS-BRAVUS, MCM, LOBIX. Jeśli chodzi natomiast o zamki do drzwi to proponujemy zamki SOBINCO zamki magnetycznie Bonaiti.

Zobacz wszystkie produkty z kategorii Zamki do drzwi i wkładki  Jest 33 produktów.

Pokazuje 1 - 33 z 33 elementów

Jak działa wkładka bębenkowa do drzwi

Autorem powstania wkładek bębenkowych jest Joseph'a Bramah. Wkładka bębenkowa działa na zasadzie blokady obracania bębenka przez kołki rozporowe. Równoczesne podniesienie każdego z kołków na odpowiednią odległość przez prawidłowy klucz daje opcję obracania bębenka i ruch zapadki, która otwiera zamek.

Wkładki bębenkowe do drzwi - w jakim celu są montowane?

Podstawowym i najważniejszym uwarunkowaniem przy wyborze wkładki jest odpowiedzenie sobie na pytanie, gdzie dana wkładka będzie stosowana i wykorzystywana. Czy będą to  np. drzwi wewnętrzne, drzwi zewnętrzne, czy drzwi, które są narażone na działanie deszczu, czy śniegu, drzwi ppoż, furtki, bramy garażowe. W celu wybrania prawidłowej wkładki warto prześledzi 9-cyfrowy kod, zawarty przeważnie na pudełku wkładki, zgodnym z normą europejską PN-EN 1303:2007.

Podstawową i ważną funkcją wkładek bębenkowych jest klasa bezpieczeństwa określona cyfrą 7 (wyznacza zabezpieczenia związane z kluczem) i cyfrą 8 (wyznacza zabezpieczenia związane z wkładką – jej wytrwałość na atak). Pozostałe i ważne pola to trwałość (pole 2) i wytrzymałość na korozję (pole 6) Wykaz normy PN-EN na kolejnej stronie.

 

Określenie typu wkładki bębenkowej

Wkładka dwustronna

Najbardziej popularny typ wkładki.

Wkładka z gałką

Gałka daje możliwość przekręcenia wkładki po stronie wewnętrznej lokalu.

Wkładka jednostronna (połówkowa)

Stosowana m.in. w okuciach antypanicznych, magazynach, halach.

 

Określenie wymiaru wkładki bębenkowej

 

Rozmiary wkładek do drzwi są standardowe, najbardziej popularnym wymiarem jest rozmiar 30x30 co teoretycznie oznacza, że wszystkie wkładki muszą pasować do naszego zamka wpuszczanego. Jednym warunkiem doboru wkładki jest jej długość. Długość wkładki mierzy się licząc od jednej strony wkładki do środka śruby, i od środka śruby do końca wkładki. Wkładka może wystawać maksymalnie 3mm. Jeżeli wybieramy wkładkę z gałką, musimy pamiętać aby wybrać gałkę po właściwej.

 

Wymiar – trzeba mierzyć od środka zamka do środka śruby;

Wymiar – trzeba mierzyć od środka zamka do końca wkładki. Gałka zawsze od wewnątrz

Z uwagi na bezpieczeństwo wkładka nie może wystawać poza szyld bardziej niż 3 mm.

Aby ustalić wymiar  wkładki nie trzeba demontować zamka – oś wkładki wyznacza śruba montażowa, którą widać na każdym zamku po stronie czoła drzwi.

Filtry

Zamki do drzwi i wkładki