Jaką wybrać klamkę zewnętrzną?

Jaką wybrać klamkę zewnętrzną?

Dobra klamka zewnętrzna czyli jaka? W pierwszej kolejności należy pamiętać, ażeby walory funkcjonalne klamki zewnętrznej połączyć z walorami estetycznymi, ale jak to zrobić i jednocześnie na co zwracać uwagę? Przede wszystkim kupując klamkę zewnętrzną koniecznie zwracajmy uwagę na jej konstrukcję.

Najlepsze klamki to takie, które są wyposażone po obu stronach w sprężyny. W ten sposób klamka otwiera i zamyka się łatwo. Koniecznie sprawdzajmy z czego jest zbudowana klamka. Mocowanie po obu stronach powinno być na mocnych nitach, dzięki którym unikniemy kłopotliwych sytuacji podczas, których klamka mogłaby pozostać w ręce.

Nie zawsze się na to zwraca szczególną uwagę, ale naszym zdaniem warto, a mianowicie powinno się wybierać klamkę zewnętrzną do grubości drzwi. Szczególnie drzwi zewnętrzne skonstruowane z mocnego, ciężkiego drewna, wymagają solidnej i grubej klamki, tak by z łatwością było możliwe ich otwieranie i zamykanie. Natomiast drzwi cienkie nie wymagają ciężkich rozwiązań i w takim przypadku możemy dysponować pełną dowolnością wyboru. Tak jak już wspominaliśmy wcześniej, warto dobierać klamkę zewnętrzną do rodzaju drzwi, również pod względem materiału, z którego została ona wykonana.

Na obecnym rynku sprzedaży możemy nabyć klamki do drzwi zewnętrznych wykonane z aluminium, stali nierdzewnej, mosiądzu a nawet tworzywa sztucznego. W skrócie zalecamy, ażeby klamki przeznaczone do drzwi zewnętrznych miały następujące wyposażenie, a mianowicie posiadały wysokoodporną powłokę na czynniki zewnętrzne.

Ponadto, specyficzny rodzaj mocowania, uniemożliwiający demontaż klamki od strony zewnętrznej. Taki rodzaj mocowania najczęściej wykonuje się za pośrednictwem odpowiednich wkrętów wyłącznie zainstalowanych od wewnątrz a co więcej taki typ montażu klamki zewnętrznej skutecznie zabezpiecza od niepożądanych włamań i kradzieży. Sugerujemy również, ażeby korzystać ze szczególnej budowy szyldu klamki, który uniemożliwi ukręcenie lub rozwiercenie wkładki od zewnątrz. Na koniec proponujemy zwracać uwagę, ażeby budowa klamki zewnętrznej była bardziej masywna. Jest to z tym związane, gdyż mechanizm zamkowy drzwi zewnętrznych jest znacznie bardziej rozbudowany w porównaniu do banalnego zamka znajdującego się w drzwiach wewnętrznych. Oczywiście wybór klamki pozostawiamy osobistym preferencjom, aczkolwiek zachęcamy do skorzystania z naszych rad.

Pozostałe artykuły

Kategorie

Tagi